Pár slov k Indy 500

[MEW] | 22.04.2019

Máme za sebou úvodní závod série IndyCar ve Watkins Glenu a před sebou poslední tři závody sezóny zároveň. CRC v tento moment již zná svého šampiona i vítězný tým pro rok 2019. V následujících závodech se rozhodne ještě o titulu vicemistra a v pořadí týmů o druhém a třetím místě. Spíš ale půjde jen o statistiky do tabulek. O co ale půjde především, to je slavnostní zakončení sezóny prostřednictvím Indy 500. Doporučujeme se na tento závod důkladně připravit. Jedná se totiž o jeden z dílů skládačky, která se nazývá The Triple Crown, což je neoficiální závodní titul příslušející automobilovému závodníkovi, který zvítězí ve třech nejprestižnějších závodech, a to ve 24 Hours of Le Mans, Grand Prix Monaka, a právě v Indy 500. K tomuto titulu udělíme 25 bodů navíc tomu jezdci, kterému se to podaří a teď pozor - i napříč sezónami a simulátory. Tento bodový příděl je možné udělit i opakovaně a přičte se k bodům té sezóny, ve které titul získá. Nepřičte se však k bodům týmu. A kdo že je Trojkoruně nejblíž? Bohužel ji v této sezóně už nikdo získat nemůže. Může ji ale získat v některé z těch dalších, proto není vítězství v tomto závodě bezvýznamné. Zde je přehled dosavadních vítězů těchto prestižních závodů v CRC.

Vítězové v Le Mans

2016-07-31 PauraCZ (RWD P30 LMP1)2017-04-16 losjarmilos (Pagani Zonda Revolucion)2017-07-02 PauraCZ (RWD P30 LMP1)2018-07-17 lubohorava (Group C1)2019-03-31 lubohorava (GT1)

Vítězové v Monaku

2016-01-31 Hatashi (Group 5)2017-03-19 Johnny CZ (Lotus 78)2018-12-02 lukas2211 (Porsche Cup)2018-12-02 pixelko_svk (Porsche Cup)

Vítězové v Indianapolis

2017-12-03 Marek (IndyCar)2019-05-26 pixelko_svk (IndyCar)*

Jak vidno, zatím nikdo nevyhrál ani alespoň dva z těchto tří závodů. V neděli 26. května 2019 bude tento seznam doplněn o jednoho jezdce*. Uskuteční se totiž finální závod Czech Real Cupu 2018/2019. Důležitost tohoto závodu spočívá v tom, že se podobný závod v historii CRC jel jen jednou a další hned tak nebude. Shodou okolností se v tento den jede Indy 500 i reálně a aby toho nebylo málo, jede se i GP Monaka v F1. Ale zpátky k CRC. Jak již bylo naznačeno, jedná se o poslední oznámený závod v CRC na dlouhou dobu a asi není třeba připomínat, že jde o nejdelší závod této sezóny. Navíc je to jeden z nejdelších závodů v tříleté historii CRC vůbec. Jeho délka je odhadována na 2 hodiny a 20 minut a bude mu předcházet 1 hodina určená pro připojování a kvalifikaci. A to vše jen za předpokladu bezproblémového průběhu. Čekají nás tedy přibližně 3 hodiny a 20 minut za volantem a to už je slušná porce, proto namísto obvyklé večerní doby začneme už v 15:00, přičemž start závodu je naplánován na 16:00. Jedeme na plný počet kol, tedy 200!

Závod není jen dlouhý, ale také velmi nebezpečný. Vozidla se zde řítí průměrnou rychlostí 360 km/h a nehody zde bývají fatální. My ale nemáme možnost v takových případech závod zcela zastavit, proto jsme se rozhodli v tomto závodě vypnout poškození. DAMAGE OFF ale neznamená, že ze závodu může být demolition show a že by jezdcům beztrestně prošlo chování, které je v rozporu s našimi pravidly. Dá se říci, že vypnuté poškození může být pro jezdce vlastně velmi nevýhodná věc, protože to může svádět k pouštění se do soubojů, do kterých by se jinak nepustili. Jezdci tedy musejí být velmi opatrní, protože na případné incidenty bude pohlíženo naprosto stejně, jakoby bylo poškození zapnuto. A pozor, případná penalizace může hrát roli v některém z budoucích závodů v rámci The Triple Crown.

Poslední věcí je, že v závodě Indy 500 nebude ARS start. Namísto toho bude zapnut softwarový rolling start se zaváděcím kolem. Softwarový pevný start potřebný k našemu vlastnímu rolling startu (ARS) zde bohužel nastavit nelze, takže se jezdci musí řídit při zaváděcím kole pokyny hry. Kdo ví, jak probíhá start závodu Indy 500, tak ví, že se při něm vozy řadí do trojic vedle sebe do jedenácti řad. Tohle ale v CRC dělat nebudeme, protože by to vyžadovalo zdlouhavý nácvik a je to příliš riskantní především kvůli nechtěným kontaktům, za které hra dává tvrdé časové penalizace, zejména pokud jsou kontakty opakované. Jak se tedy vozidla mají při startu během Indy 500 řadit? Stejně jako u ARS, to znamená během zaváděcího kola za sebe a před nájezdem do poslední zatáčky se vozidla budou řadit za sebe do dvou řad (nikoliv tří). Vozidlům na lichých pozicích náleží vnitřní strana okruhu (levá ve směru jízdy), vozidlům na sudých ta vnější (pravá ve směru jízdy). Jezdci na pole position je doporučeno ve fázi před startem snížit rychlost na co největší možné minimum, aby nemohlo dojít k předjíždění vozidly, která začala zvyšovat rychlost dříve - hra tohle totiž vůbec nehlídá (kontroluje pouze maximální rychlost jezdce na pole position, ostatních ne). Jezdec na pole position tomuto může zamezit právě velmi pomalou jízdou krátce před rozsvícením zelených světel, ale je to na jeho uvážení. Maximální rychlost během formation lap je pouze 120 km/h. V případě, že bude hru nutné restartovat z důvodu nadprůměrného počtu nesvévolně odpojených jezdců (disconnecting), založí se hra opětovně i s kvalifikací v každém případě - právě kvůli softwarovému rolling startu, během kterého nelze provádět řazení jezdců, jako při SRS nebo ARS. Tato kvalifikace však bude zkrácena na polovinu, tedy pouhých 20 minut. Bohužel, u tohoto závodu není jiná možnost.

Indy 500 se jelo v rámci CRC pouze jednou, 3. prosince 2017. Vítězem se tehdy stal Marek z týmu Rychlá Rota Racing a mnoho elitních jezdců závod nezvládlo. Roli hrálo také velké množství lagů a vykopnutých jezdců a tím začal konec jednoho období CRC. Krátce po závodě proběhlo hlasování se smutným výsledkem, že kvůli extrémním chybám multiplayeru to bude poslední organizovaný závod CRC. Původní organizátoři již neměli sílu pořádat šampionát v takové hře a jiná se v té době nenabízela. Za necelé dva měsíce od této události se v hlavách pár jezdců v čele s mewem3 zrodila myšlenka oslovit ty jezdce, kteří by byli ochotní v cupu pokračovat navzdory těmto potížím. Pokusili se o restart šampionátu a tím celé značky CRC. To se brzy podařilo díky zveřejnění nového kalendáře a webovek.

Restartovaná sezóna byla rozdělena na dvě části - jarní a podzimní, a dělit je měla letní přestávka a také právě Indy 500 coby letní nebodovaný vytrvalostní závod (namísto tradičního Le Mans). Byla to zkušební sezóna s nejistým průběhem i koncem, ale už v její jarní části byla poměrně úspěšná a noví pořadatelé začali přemýšlet, co dál. Začalo se mluvit o další sezóně 2018/2019, ale aby se pro ni uvolnilo místo, bylo navrženo zrušit letní přestávku a na její místo přesunout podzimní část sezóny 2018, což byl do jisté míry risk, protože v horkých letních dnech byla vždy i v minulosti účast velmi nízká. Jezdci si ale nakonec sami tento přesun odhlasovali. To také znamenalo zrušit letní závod v Indianapolis s oznámením, že pravděpodobně bude součástí další sezóny. A tak se teď, po 32 závodech od vítězství Marka, konečně znovu dostáváme k závodu Indy 500. Je to tedy událost velmi slavnostní, protože Indy 500 můžeme vnímat jako symbol záchrany Czech Real Cupu. Je to velký svátek i v reálu a jak již bylo zmíněno, v tento den se koná skutečný 103. ročník tohoto slavného závodu. My však jedeme s nastavením jubilejního 100. ročníku, ale to je jen malý detail. Naše Indy 500 sice jubilejní není (pokud by někoho zajímalo, kolikátý je to závod v historii CRC, jedná se o číslovku 83), svůj význam ale nese. Až teď je to skutečně poslední závod v CRC. Ne proto, že to dál nemá cenu, ale proto, že za těch 15 měsíců závodění bez přestávky cítí pořadatelé jistou únavu a je třeba načerpat nové síly. A to vlastně je dobrá zpráva. Takže, užijte si tuhle poslední jízdu. Snad bude stát za to.