O T Á Z K Y

P i e t r a T e d e s c aTX3 Tejpek v Otázkách Pietra Tedesca


Petr Němec28.11.2019

Vyhrál hned dvakrát v úvodních třech kolech této sezóny. Nyní přidal třetí vítězství v propršeném Fuji a v tabulce je aktuálně na druhém místě se ztrátou pouhých 12 bodů na první místo. Dalším hostem Otázek Pietra Tedesca se stal Pavel Reigl.

Pietro: Pavel Reigl alias Tejpek. Asi nejvíce kontroverzní postava CRC, ale také jeden z nejrychlejších jezdců v této lize, ne-li nejrychlejší. Pamatuji si, když jsem ti dělal na okruhu v Brně přijímací testovací jízdy do CRC. Už je to nějaký pátek a dnes patříš mezi top 3 jezdce v CRC. Pověz nám něco o začátcích? Dříve to bylo hodně horké z tvé strany...

TX3 Tejpek: Ahoj, díky za menší představení. Kde začít? Asi jako každý jsem začínal na arkádách... Pak se psal rok 2013 a já - tehdy třináctiletý - jsem poprvé uviděl hru Project Cars. V tu chvíli nastalo dlouhé čekání. Přes 2 roky jsem čekal na vydání, kdy jsem každý den koukal na informace a videa ze hry. K vydání jsem si pořídil první slušnější volant, tehdy to byl Logitech G27 a "kariéra" mohla začít, i když ne tak úplně. Byla to moje první simulace a trvalo snad 100 hodin tréninku, než jsem dokázal objet alespoň jedno kolo a nevyletět z trati. A o rychlosti, o té se tehdy vůbec nedalo mluvit. Po nějaké době jsem našel ligu CRC a zapsal se do prvního závodu, byla to třída Group 5 právě na okruhu v Brně. Nechápal jsem kodex závodníka, takže první závod dopadl tak, že jsem dojel na posledních pozicích, udělal hodně přestupků a byl z ligy vyloučen. Tím jsem skončil i se závoděním celkově. Byla to velká přestávka. Bohužel mimo zájem o závody mi umřel i volant a já už nechtěl dále jezdit. Byla to velká pauza, ale po roce jsem si na webu náhodou všiml, že se opět jede první závod další sezóny CRC. Nevím, co mě donutilo, ale vytáhl jsem tehdy starý speedlink volant, který neměl feedback, hýbal se do všech stran, odpojovaly se pedály atd. a zkusil se přihlásit do závodu. Dostal jsem tehdy novou šanci a nebylo to špatné, rychlostně jsem byl v top 10, ale moje chování na trati stále nebylo ideální, takže několik jezdců navrhlo, abych byl znovu vyloučen. Avšak vzpomínám si, že tehdy ses za mě postavil právě ty (PietroTedesco, pozn. redakce) a dal mi poslední šanci v příštím závodě a já věděl, že tentokrát to nesmím po... Proto jsem natrénoval přes 140 hodin na další závod a ono to vyšlo. Druhá pozice! Od té doby začal můj jezdecký vývoj.

Pietro: Jo, máš asi pravdu (smích). Tenkrát byla velká snaha dostat tě z CRC pryč. V dalších závodech si ze mě pak několikrát kluci dělali srandu, kdy jsem na tvoji dravost doplatil a oni mi to dali sežrat, že jsem tě tam nechal. No nakonec to asi nebylo špatné rozhodnutí, protože evidentně zraješ, i když po mém návratu jsem si kolem tebe nemohl nevšimnout znova rozbouřeného moře. Působení v CRC ale není jediná liga, kde se ucházíš o trofej. Můžeš prosím tě trochu rozvinout, kam všude sahá tvoje kariéra? Vím, že ses začal soustřeďovat na profi závodění, tak nám o tom něco pověz.

TX3 Tejpek: Už během první sezóny CRC jsem viděl, že nabírám hodně na rychlosti a CRC mi přestalo stačit. Soustředil jsem se proto na ESL ONE Cupy. Zde jsem odjezdil dost závodů proti světové špičce a urval několik TOP 3. Poté přišel šampionát SMSr (oficiální Mistroství Evropy). Zde se mi povedlo se kvalifikovat a dojet několikrát na bedně. Bohužel skrz velkou smůlu jsem nakonec skončil na 5. místě. Dále jsem se účastnil AOR ligy v Elite třídě. Poté přišlo další SMSr (tentokrát Mistroství světa). Bohužel, zde jsem byl z pro mně nepochopitelných důvodů pomalejší v závodech o více než 1 sekundu na kolo (nejspíše chyba hry), než v tréninku, kde jsem zajížděl stejné časy jako špička. Ale i tak, účast mezi nejlepšími 20 lidmi na světě beru jako úspěch. Dále stojí za zmínku moje poslední liga, které jsem se účastnil, a to VirtualGP. Nejspíše ji tu všichni znají, ale pro ty co ji neznají, tak se jedná o československou ligu, kde jezdí špička simracingu, jako je Michal Šmídl, Martin Štefanko, Vojtěch Polesný, nebo Jaroslav Honzík. V lize má každý svého sponzora, např. Acer, Predator, Benzina, Logitech, Thrustmaster... Jsou zde zajímavé ceny a na pár závodů se musí člověk dostavit osobně do Prahy do herny, kde všichni jedou společně na stejném vybavení. Všechny závody jsou komentované a to jak v češtině, tak v angličtině. V mém prvním ročníku se mi zde povedlo dojet na 2. místě v jednotlivcích mezi Juniory a na 1. místě v teamovém šampionátu.

Pietro: Bereš tedy účast v CRC spíše jako vedlejší závodní činnost, například za účelem tréninku, nebo co tě vlastně vede k působení v této lize, když říkáš, že ti přijde "malá"?

TX3 Tejpek: CRC lize jsem se pořádně věnoval pouze prvnímu ročníku. Aktuálně mě vede do CRC pouze to, že již znám dobře zdejší prostředí i většinu závodníků. Jsou tu kvalitní závody a s tím je spojené i trénování, i když aktuálně se snažím trénovat stylem "přijdeš a zajedeš", a o tom svědčí i to, že na žádný závod jsem zatím netrénoval více jak 2 hodiny, zatímco v prvním ročníku CRC jsem trénoval i přes 30 hodin čistého času na jeden závod.

Pietro: Co považuješ za největší dosavadní úspěch ve virtuálním závodění?

TX3 Tejpek: Za největší úspěch - co se týče CRC - považuji to, že jsem dokázal mezi 1. a 2. závodem udělat takový výkonnostní skok, a i přes těžké podmínky tehdy na Nürburgringu s vozy DTM za deště na plastovém polofunkčním volantu bez feedbacku dojet na 2. místě. Celkově těžko říci, ale je to možná právě sezóna VirtualGP, kde jsem se musel přeorientovávat na simulátor Assetto Corsa, a kde jsem vyhrál několik závodů. I přes obrovskou konkurenci a všechny možné nesnáze jsem pokračoval stále dál a vybojoval celkové 2. místo a vyhrál jsem zde týmový šampionát. Na podobnou váhu bych řadil i účast a některé výsledky SMSr a SMSr2.

Pietro: Na jaký závod v CRC rád vzpomínáš a na který by jsi naopak nejraději zapomněl?

TX3 Tejpek: Určitě rád vzpomínám, jak už jsem naznačil, právě na Nürburgring s vozy DTM, kde jsem si vyjel svoje první pódium. No a nejspíš není žádný závod, na který bych nejraději zapomněl. Vše už je za mnou a z každého závodu si člověk vezme zkušenosti. Jediné, co mě trochu mrzí, je, že tehdy v Monaku jsem bojoval o titul a byl jsem vyřazen chybou soupeře. To mě stálo lepší celkové umístění v šampionátu.

Pietro: Co by jsi v CRC vyzvedl a o čem bys naopak prohlásil, že zde stojí za zlepšení?

TX3 Tejpek: Vyzvedl bych určitě pořadatele, bez nich by to nešlo. Sepsali pravidla, vymysleli závody a řeší přestupky, a i když už několikrát došlo k tomu, že pořadatel z funkce odešel, tak se nikdy nestalo, že by liga přestala fungovat a vždy to přebral někdo jiný a schopný. Dále bych vyzdvihl samozřejmě kvalitu závodů. Zlepšil bych však propagaci, ať se o lize více ví (Youtube videa, Instagram, atd...). Dále bych pro ni našel sponzory, kteří by byli schopni dodat nějaké ceny a byla by větší motivace o něco závodit, viz. například Iconic&Famous Championship.

Pietro: Jaký je tvůj cíl do budoucna a čeho by chtěl v závodění dosáhnout?

TX3 Tejpek: Můj cíl do budoucna je se stále zlepšovat a jezdit nejprestižnější ligy a závody. Dále to, aby simracing byla moje práce, nebo dosáhnout mého největšího snu, a to je stát se reálným závodníkem.

Pietro: Moc díky za tvůj čas a ať se ti daří, Pavle!